Pszczoła siedząca na krawędzi kwiatu
Pszczoła siedząca na krawędzi kwiatu  unsplash.com

Pewnie każdy z nas uwielbia rozkoszować się słodkim smakiem miodu, ale nie każdemu odpowiada bliska obecność pszczół, a co gorsza użądlenie. W tym tekście postaram się przedstawić 12 faktów dotyczących pszczół, o których prawdopodobnie nie miałeś/aś pojęcia.

  1. Korzystne działanie jadu pszczelego
  2. Użądlenie przez pszczołę przeważnie zawsze bywa bolesne, a jego skutki (w najlepszym wypadku) odczuwamy przez kilka kolejnych dni. Jad pszczeli jest wytwarzany w gruczołach jadowych i „magazynowany” w zbiorniczku jadowym. Jad jest bezbarwny, w swoim składzie zawiera sporo związków aktywnych oraz feromonów pobudzających inne pszczoły do ataku. Niedawno stwierdzono, że jeden ze związków zawartych w jadzie pszczelim – mellityna pomaga w blokowaniu wchłaniania wirusa HIV (Human Immunuodeficience Virus) do komórek gospodarza.

    Większość obecnych metod leczenia HIV koncentruje się na hamowaniu zdolności wirusa do replikacji, ale nie robi nic, aby powstrzymać początkową infekcję. Naukowcy jednak twierdzą, że mellityna może skutecznie atakować kluczową część struktury wirusa HIV zanim ten zdąży zarazić człowieka.

    Jad pszczeli może również mieć swój udział w badaniach nad szczepionką na SARS-CoV-2. Zgodnie z artykułem opublikowanym na stronie "ncbi.nlm.nih.gov/", wśród 5115 pszczelarzy ( w tym 723 z Wuhan ) z Chin nie zanotowano żadnego zakażenia koronawirusem.

    Koronawirus w powiększeniu
    Koronawirus w powiększeniu  pixabay.com

    Według badań przeprowadzonych przez dr Samuela A. Wickline’a i profesora nauk biomedycznych J. Russell’a Hornsby’a, mellityna może również skutecznie zabijać komórki nowotworowe.

  3. Propolis i medycyna
  4. W celu wzmocnienia uli, pszczoły wykorzystują produkt wytwarzany ze składników zbieranych z roślin, znany jako propolis. Kit pszczeli jest swego rodzaju klejem, ale człowiek znalazł dla niego inne zastosowanie. Przez ludzi propolis jest używany jako substancja do zwalczania wirusów, grzybów i bakterii. Jest również wykorzystywany w leczeniu bólu gardła, opryszczki, próchnicy i wielu innych schorzeń.

    Propolis zawiera specjalny związek zwany pinocembrin, flawonoid, który działa przeciwgrzybiczo. Te właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne sprawiają, że propolis jest pomocny w gojeniu się ran. Jedno z badań wykazało, że propolis może pomóc ludziom, przyspieszyć leczenie rozległych poparzeń.

  5. Pszczoły pracują do końca swojego życia
  6. Pszczoły podczas sezonu letniego żyją maksymalnie 6 tygodni, przez ten okres są w stanie odwiedzić około 1000 kwiatów i wyprodukować mniej niż jedną łyżkę miodu. Aby wyprodukować kilogram miodu, pszczoły pokonują dystans wyrażony w milach powietrznych, wynoszący trzykrotność obwodu ziemi.

    Pszczoła pokryta pyłkiem, zbiera nektar
    Pszczoła pokryta pyłkiem, zbiera nektar  unsplash.com

  7. Pszczoły wykonują różne zadania w zależności od wieku
  8. Niesamowitym faktem charakteryzującym pszczoły jest to, że dzielą swoją pracę na podstawie wieku. Na przykład pszczoły w wieku 1-2 dni otrzymują zadanie czyszczenia komórek, plastrów oraz całego ula, pszczoły w wieku 3 – 5 dni karmią starsze larwy. Wraz z wiekiem zaczynają rozwijać w sobie gruczoły mleczne i produkować mleczko pszczele potrzebne do wychowu matek pszczelich. Wszystkie pszczoły niezależnie od wieku mają za zadanie gromadzić pokarm. Gdy pszczoła osiągnie około 3 tygodnie, zaczyna produkować jad pszczeli, po tym okresie może rozpocząć pracę strażniczki.

  9. Wszystkie pszczoły robotnice są płci żeńskiej
  10. Wszystkie pszczoły robotnice są samicami, ale nie mają takich samych zdolności rozrodczych jak królowa. Robotnice rodzą się bezpłodne, a ich jedynym celem życiowym jest praca, są trzonem i główną siłą napędową rodziny pszczelej, bez nich nie byłoby nikogo, kto mógłby opiekować się królową oraz larwami. Robotnice za każdym razem gdy zbliża się koniec sezonu letniego pozbywają się beproduktywnych trutni z ula.

  11. Pszczoły zamieszkują prawie wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy
  12. Na świecie żyje około 20 000 różnych gatunków pszczół, które przystosowały się do życia na prawie każdym kontynencie oprócz Antarktydy. Ciekawym gatunkiem jest Bombus Polaris, czyli trzmiel arktyczny, który jest jednym z dwóch gatunków trzmieli żyjących za kołem podbiegunowym. Trzmiel ten żyje w bardzo zimnym klimacie, przez co potrzebuje dużo więcej wysiłku w celu utrzymania odpowiedniej temperatury. Bombus polaris występuje w północnych rejonach Alaski, Kanady, północnej Skandynawii i Rosji.

    Bombus Polaris - trzmiel arktyczny
    Bombus Polaris - trzmiel arktyczny  bugguide.net

  13. Pszczoły miodne nie wymierają
  14. Często można się spotkać ze stwierdzeniem mówiącym o tym, że pszczoły miodne masowo wymierają, prawda jest jednak połowiczna ponieważ problem wymierania dotyczy głównie pszczół dziko żyjących, które wraz ze wzrostem ilości pasiek muszą konkurować o pokarm. W niektórych rejonach Chorwacji, czy też Chin gdzie korzysta się ze szkodliwych środków ochrony roślin problem ginięcia dosięga również pszczoły miodne.

##trzmiele ##hiv ##koronawirus ##mellityna ##wymieranie