Mahonia pospolita (mahonia ostrolistna, ościał pospolity, Oregon Grape) jest zimozielonym krzewem dorastającym do nawet 2m wysokości. Idealnie znosi temperatury spadające do nawet -20 ° C. Kwitnie i nektaruje od kwietnia do maja. Nadaje się jako roślina pożytkowa dla pszczół i innych zapylaczy.
Mahonia pospolita - Mahonia aquifolium | |
---|---|
Wydajność miodowa | około 2,5 mg na kwiat |
Wysokość | do 2m |
Gleba | każda |
Stanowisko | zacienione |
Cena | od 10zł za sadzonkę |
Spis treści
Mahonia pospolita – Opis, Wygląd
Mahonia pospolita jest krzewem należącym do rodziny berberysowatych. Pierwotnie występowała na terenach zachodniej części Ameryki Północnej. W Polsce i w innych krajach o podobnym klimacie przyjmuje się bez większych problemów, do tego stopnia, że często jest uważana za gatunek inwazyjny.
Niektóre odmiany mahonii pospolitej dorastają do 2m i bardzo zbliżonej szerokości. Posiada ciemnozielone, twarde i skórzaste liście składające się z ząbkowanych zakończeń. Kwiaty są koloru złotożółtego, zebrane w spójne kwiatostany, długości 5-8 cm. Swoje kwitnienie rozpoczyna w kwietniu, a kończy w maju. Od sierpnia na mahonii dojrzewają okrągłe (ale nieregularne), purpurowo-czarne owoce, które stają się pokarmem dla wielu gatunków zwierząt (głównie ptaków).
Mahonia pospolita zachowuje atrakcyjny wygląd przez cały rok. Z początkiem jesieni jej liście przybierają bordowoczerwony kolor. Bez problemu może być sadzona w większych skupiskach. Kwiaty mahonii z powodzeniem przywabiają pszczoły, dlatego ten krzew nadaje się jako roślina uzupełniająca wiosenny pożytek.
Kwiaty mahonii wydzielają przyjemny i aromatyczny zapach, dostarczają pszczołom pyłku oraz nektaru. Pojedynczy kwiat produkuje około 2,3 mg nektaru o dosyć wysokiej koncentracji cukrów 45-55%.
Mahonia pospolita – Uprawa
Stanowisko uprawy
Mahonia pospolita preferuje lekko zacienione miejsca. W naturze często porastała tereny leśne, dlatego też w miejscach mocno nasłonecznionych będzie rosła zauważalnie gorzej, na przedwiośniu liście wystawione na działanie silnego słońca mogą wysychać z powodu suszy fizjologicznej.
Gleba
Krzew dobrze rośnie na każdej glebie, glinie a nawet piasku. Nie ma też specyficznych wymagań co do pH podłoża, może ono być kwaśne, obojętne lub zasadowe (alkaliczne). Liście najatrakcyjniej wyglądają, gdy ziemia jest lekko kwaśna i ma pH granicach 6,5.
Nawożenie
Mahonia pospolita w zasadzie nie wymaga nawożenia. Do użyźnienia ziemi w zupełności wystarczają mniej więcej 2 dawki zwykłego nawozu do roślin kwitnących (zawierających wyższe stężenie fosforu (P) i potasu (K), a mniejsze azotu (N) ), w odstępie miesiąca. W przypadku gdy mahonia pospolita rośnie w otoczeniu drzew owocowych, w zastępstwie nawozów mineralnych można stosować nawozy organiczne takie jak np. nawóz gęsi, nawóz króliczy, nawóz króliczy, obornik koński, obornik krowi, obornik kozi, itp.
Rozmnażanie
Mahonię pospolitą można rozmnażać na trzy sposoby:
- rozmnażanie z nasion
- rozmnażanie z półzdrewniałych sadzonek
- tworzenie odkładów z odrostów korzeniowych
Trzecia opcja jest najłatwiejszym i najszybszym sposobem. Tworzenie odkładów polega na odgięciu i przysypaniu ziemią pędu znajdującego się najbliżej gleby. Później to miejsce należy regularnie podlewać wodą po to by pędy się ukorzeniły. W chwili kiedy pęd się ukorzeni obcinamy potencjalną sadzonkę od głównej rośliny.
Mahonia pospolita – cięcie i formowanie
Żeby roślina mogła kwitnąć bujniej należy ją regularnie przycinać. Mahonia pospolita doskonale znosi przycinanie, nawet dosyć mocne.
Na młodych sadzonkach należy wykonać cięcie formujące, które ma za zadanie zmusić roślinę do intensywniejszego wzrostu pędów rozwijających się u jej podstawy. W tym celu wycina się zdrewniałe odrosty do możliwie jak najniższego kiścia liści (około 20cm nad powierzchnią gruntu).
Cięcie zasadnicze wykonujemy wiosną, gdy większość kwiatów zostanie zapylona. W tym czasie przycinamy pędy do tej samej wysokości, pozwoli to na bujniejsze kwitnienie w kolejnym sezonie.
Mahonia pospolita choroby
Mahonia pospolita to bardzo wytrzymała i zdrowa roślina, ale dotyka ją kilka niegroźnych chorób. Tak zwana „rdza” może mieć wpływ na każdą odmianę mahonii, ale najbardziej podatną rośliną na to schorzenie jest odmiana Mahonia aquifolium an bealei. Rdza to odmiana pewnego grzyba o nazwie Cumminsiella mirabilissima. Objawami są ciemnoczerwone małe ślady na szczycie liści, które na odwrocie będą miały brązowe, rdzawe ślady tak jakby proszku.
Rdza rozprzestrzenia się w wilgotnych warunkach, w których wentylacja jest ograniczona. Leczenie rdzy na Mahonii obejmuje:
- Regularnie zbieraj i spalaj wszystkie liście na ziemi wokół rośliny,
- Jeśli wnętrze rośliny jest „zatkany”, przytnij go, aby wywołać lepszą cyrkulację powietrza,
- Spryskaj roślinę środkiem grzybobójczym przeznaczonym do zwalczania rdzy na roślinach