Nostrzyk Biały - Roślina miododajna, Uprawa, Opis
Nostrzyk Biały - Roślina miododajna, Uprawa, Opis  pixabay.com

Nostrzyk biały jest zaliczany do jednych z najwydajniejszych roślin miododajnych, uprawianych w naszym klimacie. Dostarcza pszczołom spore ilości nektaru i pyłku.

Nostrzyk Biały - Wygląd, Kwiaty w ogrodzie
Nostrzyk Biały - Wygląd, Kwiaty w ogrodzie  wikimedia.org
Nostrzyk Biały - Melilotus albus
Wydajność miodowa 210 - 680 kg/ha
Wysokość do 130cm
Gleba piaszczysta, żwirowata
Siew na 1ha 18-25 kg/ha
Cena 10-30 zł/kg
Termin wysiewu wiosna

Nostrzyk Biały – Występowanie

Nostrzyk biały pierwotnie rósł na terenach Afryki Północnej (Egiptu, Libii), jego występowanie obejmowało również znaczną część Azji oraz południową i środkową Europę. Pospolicie rośnie również w północnej części Polski oraz w niższych partiach gór.


Nostrzyk Biały – Opis i Wygląd

Nostrzyk biały jest rośliną dwuletnią (kwitnie i owocuje w drugim roku po zasianiu), chociaż istnieją również odmiany jednoroczne. Posiada silny i rozbudowany system korzeniowy oraz nagie łodygi. Maksymalnie dorasta do wysokości 130 cm. W pierwszym roku roślina wznosi pojedynczy pęd, dopiero w kolejnym tworzy bujne pędy boczne. Główna łodyga po zakwitnięciu drewnieje. Na całej długości rośliny wyrastają potrójne lekko jajowate listki. Zaczyna kwitnąć w drugim roku uprawy wraz z końcem czerwca i ten stan utrzymuje się przez następne dwa miesiące. Jest zaliczany do archeofitów, czyli roślin obcego pochodzenia, które przybyły na dany teren w czasach prehistorycznych. Oprócz nostrzyka białego istnieje również nostrzyk żółty, który jest odmianą jednoroczną.


Nostrzyk Biały - Uprawa


Nostrzyk Biały - Wydajna roślina miododajna dla pszczół
Nostrzyk Biały - Wydajna roślina miododajna dla pszczół  pixabay.com

Kiedy siać Nostrzyk Biały?

Nasiona nostrzyka białego powinno się wysiewać wczesną wiosną. Nasiona do wykiełkowania potrzebują wilgotnego podłoża i dodatniej temperatury. W przypadku niesprzyjających warunków, nasiona są w stanie „przeczekać” do nastania lepszej pogody. Nostrzyk, tak samo jak koniczynę można wysiewać w oziminy.

Na jakich glebach wysiewać Nostrzyk Biały?

Nostrzyk Biały preferuje podłoże odkwaszone (kwaśną glebę należy wcześniej zwapnować), wydaje najlepszy plon na glebach piaszczystych i żwirowych. Przygotowanie gleby pod zasiew nostrzyka nie jest trudne. Pod koniec września miejsce pod uprawę należy zaorać, a pod koniec marca zabronować, dzięki temu pozbędziemy się kiełkujących chwastów (Nostrzyk w pierwszym okresie wzrostu jest podatny na zagłuszenie przez inne rośliny). Ubogą ziemię wypadałoby zasilić odpowiednią ilością nawozów mineralnych w dawce 30-45 kg P2O5 i 40-60 kg K2O, nie stosując nawożenia azotowego.

Nostrzyk Biały – jak siać?

Nostrzyk przeznaczony na paszę wysiewa się rzędach oddalonych o około 25 cm, wykorzystuje się wtedy 18 - 25 kg nasion na 1 ha., a głębokość siewu wynosi od 1 do 2 cm. Nostrzyka można również wysiewać z innymi roślinami np. z łubinem, czy też z niewielką domieszką facelii błękitnej lub ogórecznika lekarskiego. Takie mieszanki można przeznaczyć na kiszonkę bądź siano. W przypadku uprawy nostrzyka na nasiona odstępy między rzędami powinny wynosić średnio 35 cm, a ilość nasion na hektar powinna wynosić od 6-8 kg.

Normy wysiewu Nostrzyka Białego

- w czystym siewie: 18 -25 kg na 1ha
- uprawa na nasiona: 6 – 8 kg na 1ha


Nostrzyk Biały – Dopłaty

W przypadku dopłat bezpośrednich do uprawy nostrzyka białego przysługuje podstawowa płatność, ale również płatność produkcyjna od powierzchni roślin pastewnych, w 2017 roku było to niecałe 390 zł od hektara. Istnieją również dopłaty związane z działaniem rolnośrodowiskowo-klimatycznym w ramach PROW 2014-2020, w związku z pakietem 6. „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie”.

poplon ogród wysiew uprawa nostrzyk zielonka pokos nostrzyk biały pożytek