Ogórecznik lekarski - Roślina miododajna
Ogórecznik lekarski - Roślina miododajna  herbal-supplement-resource.com

Ogórecznik lekarski jest rośliną pochodzącą z krajów śródziemnomorskich. W Polsce można ją spotkać jako dziko rosnący chwast, ale również jest uprawiany jako roślina miododajna lub roślina lecznicza.

Ogórecznik lekarski - Roślina o wysokiej wydajności miodnej
Ogórecznik lekarski - Roślina o wysokiej wydajności miodnej  www.planetnatural.com
Ogórecznik Lekarski - Borago officinalis
Wydajność miodowa 150 - 210 kg/ha
Wysokość do 60cm
Gleba próchnicza, kompostowa
Siew na 1ha 10 - 30 kg/ha
Cena 180 - 250 zł/kg
Termin wysiewu wiosna

Ogórecznik lekarski – Występowanie

Pierwotnie ogórecznik rósł na terenach krajów położonych wokół basenu Morza Śródziemnego. Obecnie można go spotkać w wielu krajach europejskich w tym także w Polsce, gdzie rośnie zarówno na dziko jak również jako roślina uprawowa. Ogórecznik często jest wysiewany jako poplon, który doskonale wykorzystują pszczoły.

Ogórecznik lekarski – Opis i wygląd

Ogórecznik jest rośliną jednoroczną, która cała jest pokryta szorstkimi włoskami. Swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu, ogórkowemu zapachowi, który wydziela po roztarciu. Kwiaty w początkowej fazie kwitnienia są różowe, dopiero później nabierają jasno niebieskiego koloru. Maksymalnie dorasta do 60 cm. Z wielu obliczeń wynika, że ogórecznik lekarski cechuje się wysoką wydajnością miodową, która może sięgać nawet 200 kg miodu z 1ha uprawy.

Ogórecznik lekarski – Uprawa


Ogórecznik Lekarski - odmiana o białych kwiatach
Ogórecznik Lekarski - odmiana o białych kwiatach  florgeous.com

Kiedy siać nasiona ogórecznika lekarskiego?

Ogórecznik lekarski można wysiewać od drugiej dekady marca aż do października (III – X). Jeśli wysiejemy nasiona pod koniec marca to zbiory możemy przeprowadzać w okresie letnio-jesiennym. Natomiast, jeśli wysiejemy je do gruntu jesienią, zbiory będziemy wykonywać wiosną następnego roku. Nasiona sieje się bezpośrednio do ziemi lub do doniczek. Roślina bardzo dobrze znosi przesadzanie. Do wykiełkowania i w pierwszej fazie wzrostu ogórecznik potrzebuje dosyć sporo wilgoci więc nie należy zwlekać z siewem do lata. Może być wysiewany z innymi roślinami, takimi jak np. nostrzyk biały, facelia błękitna

Na jakich glebach siać ogórecznik lekarski?

Ogórecznik lekarski wymaga gleb lekkich, w miarę urodzajnych i przede wszystkim bogatych w wilgoć. Bardzo dobrze rośnie na ziemi próchniczej lub kompostowej. Uprawiając ogórecznika należy pamiętać o jego samoczynnym rozsiewaniu. Żeby roślinna przesadnie się nie rozpleniła warto kontrolować ilość produkowanych nasion. Żeby zebrać nasiona należy ścinać wierzchołki pędów przed końcem ich kwitnienia.

Ogórecznik lekarski preferuje stanowiska słoneczne albo nieznacznie zacienione. W cieniu wzrost i kwitnienie ogórecznika jest znacznie ograniczone.

Ogórecznik lekarski – jak siać?

Wysiew możemy przeprowadzać bezpośrednio do gruntu w rzędach co 30 – 45cm, na głębokość ok. 2 cm. Roślina nie ma wygórowanych wymagań klimatycznych, ważne są warunki pogodowe, w których przyszło jej rosnąć. Częste i obfite deszcze są barierą dla owadów zapylających co przekłada się na niższy plon nasion.

Normy wysiewu ogórecznika lekarskiego – ile nasion na hektar?

- od 10 do 30 kg nasion na 1 ha

#poplon #wysiew #uprawa #ogród #zielonka #pokos #ogórecznik lekarski #pożytek