Facelia błękitna - wysiew, uprawa, nawożenie
Facelia błękitna - wysiew, uprawa, nawożenie  https://dana25.flog.pl/

Phacelia tanacetifolia jest rośliną jednoroczną i należy do tej samej rodziny co ogórecznik lekarski (Boraginaceae). Dzięki swojej wydajności miodowej idealnie nadaje się jako dobra baza pożytkowa dla pszczół.

Facelia błękitna
Facelia błękitna  https://dana25.flog.pl/
Facelia Błękitna - Phacelia tanacetifolia
Wydajność miodowa 160 - 500 (1100) kg/ha
Wysokość do 100cm
Gleba Każda
Siew na 1ha 8-15 kg/ha
Cena 10-30 zł/kg
Termin wysiewu od marca do lipca

Facelia Błękitna - Wygląd

Facelia Błękitna jest rośliną jednoroczną, która maksymalnie dorasta do wysokości ok. 100 cm. Jest pokryta licznymi włoskami, które po zetknięciu ze skórą mogą powodować podrażnienia. Jej kwiaty są koloru niebiesko – fioletowego, są niewielkie i swoim kształtem przypominają dzwonki z długimi pręcikami. Korzeń jest płaski i bardzo „rozgałęziony”.


Facelia Błękitna - Występowanie

Phacelia tanacetifolia pierwotnie zajmowała tereny południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych i północnego Meksyku, obecnie jest wykorzystywana na całym świecie jako roślina okrywowa, roślina miododajna lub jako roślina ozdobna.


Facelia Błękitna – Uprawa


Kiedy siać facelię?

Wiele osób wysiewa facelię w drugiej połowie marca.

Facelia jest rośliną jednoroczną, o krótkim okresie rozwoju. Zakwita średnio po upływie 45 – 60 dni od daty wysiewu i kwitnie przez kolejne 5 tygodni, z czego okres wzmożonego kwitnienia trwa około 3 tygodnie.

Ze względu na dość krótki okres wegetacji, czas wysiewu można dobrać tak, aby roślina zaczęła kwitnąć w pożądanym terminie. Żeby facelia zaczęła kwitnąć w maju, nasiona należy wysiać późną jesienią przed mrozami, wtedy trzeba się jednak liczyć z tym, że podczas mroźnej i bezśnieżnej zimy rośliny mogą po prostu wymarznąć.

Ostatnim możliwym terminem, z którego pszczoły będą jeszcze w stanie korzystać jest okres zaraz po żniwach, facelie wysiewa się wtedy jako poplon. Rośliny zdążą zakwitnąć jeszcze we wrześniu, a pożytek z nich pozwoli uzupełnić pszczołom zapasy i zapobiegnie rabunkom.

Na jakich glebach uprawiać facelię?

Roślina preferuje słoneczne tereny z urodzajną i średnio wilgotną glebą, chociaż wyrośnie na każdym terenie, ale tylko te żyzne i odpowiednio nawożone gleby są w stanie dostarczyć nawet 1000 kg miodu z jednego hektara. Na średnich glebach ten wynik będzie oscylował w granicach 500 kg miodu z 1ha, a na najgorszych będzie to zaledwie 160 kg miodu z 1ha.

Dużo wilgoci potrzebuje we wczesnym etapie wzrostu, później jednak dobrze znosi suszę i niskie temperatury (nawet przymrozki do ok. -6°C). W całym swoim okresie wegetacji, roślina nie wymaga pielenia ani wykonywania oprysków ze środkami do ochrony roślin. Facelia idealnie nadaje się do zasiania w ogrodzie. Bardzo dobrze sobie radzi w gronie takich roślin jak nostrzyk biały czy też ogórecznik lekarski.

Jak siać facelię?

Do wysiewu facelii błękitnej najlepiej wykorzystać siewnik zbożowy z rzędami rozstawionymi na odległość 15 – 25 cm i głębokość 1-2cm. Kiełkowanie jest hamowane przez światło i niskie temperatury, dlatego warto pamiętać, żeby nasiona były dokładnie przykryte glebą. Facelię można siać „z ręki”, ale trzeba pamiętać o tym, że nasiona nie mogą od tak leżeć na powierzchni ponieważ nie wykiełkują, wtedy po wysianiu nasion, całe pole należy (lekko) zabronować.

Normy wysiewu facelii błękitnej

- żyzne gleby - 8-10 kg/ha
- słabe gleby - 10-15 kg/ha


Facelia Błękitna – Dopłaty

W 2019 roku do kategorii „Utrzymanie obszarów proekologicznych – EFA” dodano element „EFA1a - grunty ugorowane z roślinami miododajnymi (bogatymi w pyłek i nektar)”, który uwzględnia tereny obsiane mieszanką roślin miododajnych (co najmniej dwóch gatunków).

facelia uprawa poplon wysiew ogród pożytek zielonka pokos facelia błękitna