Mrówki chodzące po powierzchni ula
Mrówki chodzące po powierzchni ula  pixabay.com

Mrówki w ulu dla większości pszczelarzy nie są niczym nowym. Owady te przyciąga bowiem ciepło i zapach miodu, przez co wewnątrz uli może być ich całkiem sporo. Mrówki swoją działalnością nie szkodzą pszczołom, mogą jednak przenosić choroby. Jak się przed nimi zabezpieczyć? Istnieją na nie różne sposoby.


Jak pozbyć się mrówek z pasieki? - Poradnik


W porównaniu do innych „szkodników”, mrówki te zwykłe jak i te czerwone czy też leśne są bardzo trudne do zwalczenia. Problem narasta wraz z załamaniem pogody, to właśnie podczas silnych i długotrwałych opadów deszczu, mrówki szukając ciepłego i suchego schronienia wchodzą do wnętrza uli, często zakładając gniazda w ich ściankach.

Zmasowany napływ mrówek nie jest korzystny dla funkcjonowania rodziny pszczelej. Oczywiście te małe owady nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla pszczół, czasami mogą nawet okazać się pomocne, wynosząc odpadki z dennicy. Według przeprowadzanych badań, mrówki są w stanie przenosić choroby z jednego ula do drugiego. Jeśli w swojej pasiece zaobserwowałeś/aś rodzinę zainfekowaną jakąś chorobą oraz mrówki, musisz być świadomy/a faktu, że po pewnym czasie choroba rozniesie się na pozostałe ule. Może się tak zdarzyć, że mrówki mogą wynosić zgromadzony miód, tym samym obniżając zbiory.


Sprawdź inne artykuły:

Jak założyć pasiekę?

Jeśli planujesz założenie pasieki, dobrze by było jakbyś najpierw zaznajomił się z podstawowymi kwestiami dotyczącymi hodowli pszczół.


Mrówki w ulu co robić?

Przede wszystkim nie panikować :). Batalia z mrówkami nigdy nie daje 100% skuteczności, ale pozwoli na znaczne obniżenie populacji żyjącej w ulu. Pszczoły same potrafią utrzymać odpowiednią higienę wewnątrz ula, wynosząc niechcianych intruzów, jeśli rodzina jest słaba to nie jest w stanie sama poradzić sobie z uporczywym najeźdźcą. Pszczelarze walczą z mrówkami na różne sposoby, często wykorzystując domowe metody.

Czym i jak zwalczać mrówki w ulu?

Popularnym sposobem na zlikwidowanie mrówek w ulu jest posypywanie mrówczych ścieżek sodą kaustyczną lub oczyszczoną. Mrówki po takim zabiegu omijają posypane powierzchnie szerokim łukiem. Oczywiście w ten sam sposób działają inne substancje, które można w łatwy sposób nabyć w sklepie. Innymi środkami działającymi na podobnej (odstraszającej) zasadzie są:
- denaturat
- sól
- ocet
- olejek goździkowy

Malowanie nóg od stojaka

Niezwykle skuteczną metodą odstraszania mrówek jest smarowanie nóg od stojaka przepalonym olejem, lub smarem/tawotem(generalnie jakimś produktem stworzonym na bazie ropy naftowej, który nie odparowuje zbyt szybko).


Sprawdź inne artykuły:

Poradnik dotyczący malowania uli

W tym poradniku dowiesz się jak skutecznie zabezpieczyć ule drewniane, poliuretanowe i styrodurowe przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych i działalnością szkodników.


Boraks na mrówki

Boraks w słoiku, skuteczna metoda zwalczania mrówek
Boraks w słoiku, skuteczna metoda zwalczania mrówek  pixabay.com

Bardzo skuteczną substancją jest Boraks. Jest to minerał, który występuje naturalnie, jego specjalistyczna nazwa to tetraboran sodu lub czteroboran sodu. Boraks jest solą rozpuszczalną w wodzie, jest wykorzystywany w przemyśle przy produkcji szkła i ceramiki, ale również w medycynie, produkcji żywności (jako konserwant) czy jako środek przeciwgrzybiczy.

Boraks - Trutka na mrówki

Trutkę na bazie boraksu można wykonać samodzielnie, zachowując wszelkie zasady ostrożności: należy wymieszać boraks, wodę i cukier w stosunku wagowym 1:18:7 (przy odmierzaniu składników trzeba dokładnie trzymać się podanych proporcji, ponieważ zbyt duża zawartość boraksu może zniechęcić mrówki do pobierania mieszaniny, a zbyt mała nie będzie na tyle skuteczna. Trzeba pamiętać byt tak przygotowaną mieszaninę dokładnie osłonić przed pszczołami. Mrówki, które dobrały się do pożywienia wynoszą je do swoich gniazd, w których następnie karmią nim swoje larwy, a te giną. W rezultacie populacja mrowiska się zmniejsza.

Naturalne sposoby walki z mrówkami

Liście oraz owoc orzecha włoskiego skuteczny w walce z mrówkami
Liście oraz owoc orzecha włoskiego skuteczny w walce z mrówkami  pixabay.com

Całkiem skutecznym sposobem na usunięcie mrówek z ula jest umieszczenie w jego wnętrzu liści niektórych roślin, które możemy znaleźć we własnym ogródku, są to między innymi liście orzecha włoskiego, liście czarnej porzeczki, liście i łodygi pomidora np. gruntowego. Te liście wydzielają specyficzny zapach, który dla mrówek jest nie do zniesienia i z tego powodu chętnie opuszczają ul.

#mrówki #trutka