Hyzop Lekarski - Wydajna roślina miododajna jako pożytek dla pszczół
Hyzop Lekarski - Wydajna roślina miododajna jako pożytek dla pszczół  plants.ces.ncsu.edu

Hyzop lekarski jest krzewem zimozielonym, dorastającym do 60 cm i 60 cm średnicy. Roślina silnie przyciąga owady zapylające, w tym pszczoły.

Hyzop Lekarski - Miododajna roślina dla pszczół i innych zapylaczy
Hyzop Lekarski - Miododajna roślina dla pszczół i innych zapylaczy  pixabay.com
Hyzop Lekarski - Hyssopus officinalis
Wydajność miodowa 440 - 470 kg/ha
Wysokość do 60cm
Gleba o odczynie alkalicznym
Stanowisko silnie nasłonecznione
Cena od 10zł za sadzonkę
Termin wysiewu wiosna

Hyzop lekarski – Opis i Wygląd

Hyzop lekarski jest niewysokim półkrzewem, dorastającym do 60 cm, zaczyna kwitnąć późnym latem, a kończy wczesną jesienią. Tworzy smukłe, wzniesione łodygi pokryte licznymi drobnymi lancetowatymi liśćmi, które po roztarciu wydzielają miętowy zapach.

Hyzop lekarski pierwotnie występował na terenach południowej europy i bliskiego wschodu, był tradycyjnie wykorzystywany do celów leczniczych i w innych formach ziołolecznictwa. W czasach starożytnych zioło było lekiem na „wszystko”, dzisiaj zielarze zalecają picie naparu (herbaty) z hyzopu, aby złagodzić infekcje dróg oddechowych, przeziębienie i ból gardła. Hyzop lekarski może być stosowany również na siniaki, rany i skaleczenia.

Hyzop lekarski – uprawa


Hyzop Lekarski - Roślina miododajna, która swoje zastosowanie znalazła w ziołolecznictwie
Hyzop Lekarski - Roślina miododajna, która swoje zastosowanie znalazła w ziołolecznictwie  pixabay.com

Umiejscowienie

Hyzop lekarski preferuje mocno nasłonecznione stanowiska. Można go sadzić na balkonach i w miejscach zwróconych na południe. Nie może rosnąć w cieniu.

Gleba

Roślina wyjątkowo dobrze rośnie na lekkim (piaszczystym) i średnim (gliniastym) podłożu. Gleba powinna mieć neutralne lub zasadowe (alkaliczne) pH. Hyzop nie potrzebuje zbyt wiele wilgoci dzięki czemu może rosnąć na suchym podłożu.Jak siać? Jak sadzić?

Hyzop może rosnąć w doniczkach w pomieszczeniu jak i na zewnątrz. Jeśli sadzisz rośliny w doniczkach, najpierw upewnij się, że doniczka jest wystarczająco pojemna, aby pomieścić okazały system korzeniowy. Hyzop lekarski może być rozmnażany przez wysiew nasion (w marcu najlepiej w inspekcie, w kwietniu bezpośrednio do gruntu), lub poprzez rozsadę. Wysiew przeprowadzamy w rzędach oddalonych od siebie o mniej więcej 40 cm. Roślina jest widoczna po ok. 14 dniach. Takie sadzonki co jakiś czas warto przycinać, hyzop będzie wtedy rósł znacznie bujniej i kwitł intensywniej.

W początkowej fazie wzrostu rozwija się bardzo powoli. Starsze rośliny można rozmnażać przez dzielenie lub ukorzenienie bocznych pędów (odgina się je w kierunku ziemi mocując drutem, a następnie przysypuje ziemią).

Nawożenie

Co jakiś czas trzeba stosować nawozy wapniowe w celu utrzymania prawidłowego pH gleby. Przed zastosowaniem nawozu warto wcześniej sprawdzić pH podłoża.

wysiew uprawa ogród pożytek hyzop lekarski