Hyzop Lekarski - Wydajna roślina miododajna jako pożytek dla pszczół
Hyzop Lekarski - Wydajna roślina miododajna jako pożytek dla pszczół  plants.ces.ncsu.edu

Hyzop lekarski jest krzewem zimozielonym, dorastającym do 60 cm i 60 cm średnicy. Roślina silnie przyciąga owady zapylające, w tym pszczoły.

Hyzop Lekarski - Miododajna roślina dla pszczół i innych zapylaczy
Hyzop Lekarski - Miododajna roślina dla pszczół i innych zapylaczy  pixabay.com
Hyzop Lekarski - Hyssopus officinalis
Wydajność miodowa 440 - 470 kg/ha
Wysokość do 60cm
Gleba o odczynie alkalicznym
Stanowisko silnie nasłonecznione
Cena od 10zł za sadzonkę
Termin wysiewu wiosna

Hyzop lekarski – Opis i Wygląd

Hyzop lekarski jest niewysokim półkrzewem, dorastającym do 60 cm, zaczyna kwitnąć późnym latem, a kończy wczesną jesienią. Tworzy smukłe, wzniesione łodygi pokryte licznymi drobnymi lancetowatymi liśćmi, które po roztarciu wydzielają miętowy zapach.

Hyzop lekarski pierwotnie występował na terenach południowej europy i bliskiego wschodu, był tradycyjnie wykorzystywany do celów leczniczych i w innych formach ziołolecznictwa. W czasach starożytnych zioło było lekiem na „wszystko”, dzisiaj zielarze zalecają picie naparu (herbaty) z hyzopu, aby złagodzić infekcje dróg oddechowych, przeziębienie i ból gardła. Hyzop lekarski może być stosowany również na siniaki, rany i skaleczenia.

Hyzop lekarski – uprawa


Hyzop Lekarski - Roślina miododajna, która swoje zastosowanie znalazła w ziołolecznictwie
Hyzop Lekarski - Roślina miododajna, która swoje zastosowanie znalazła w ziołolecznictwie  pixabay.com

Umiejscowienie

Hyzop lekarski preferuje mocno nasłonecznione stanowiska. Można go sadzić na balkonach i w miejscach zwróconych na południe. Nie może rosnąć w cieniu.

Gleba

Roślina wyjątkowo dobrze rośnie na lekkim (piaszczystym) i średnim (gliniastym) podłożu. Gleba powinna mieć neutralne lub zasadowe (alkaliczne) pH. Hyzop nie potrzebuje zbyt wiele wilgoci dzięki czemu może rosnąć na suchym podłożu.



Jak siać? Jak sadzić?

Hyzop może rosnąć w doniczkach w pomieszczeniu jak i na zewnątrz. Jeśli sadzisz rośliny w doniczkach, najpierw upewnij się, że doniczka jest wystarczająco pojemna, aby pomieścić okazały system korzeniowy. Hyzop lekarski może być rozmnażany przez wysiew nasion (w marcu najlepiej w inspekcie, w kwietniu bezpośrednio do gruntu), lub poprzez rozsadę. Wysiew przeprowadzamy w rzędach oddalonych od siebie o mniej więcej 40 cm. Roślina jest widoczna po ok. 14 dniach. Takie sadzonki co jakiś czas warto przycinać, hyzop będzie wtedy rósł znacznie bujniej i kwitł intensywniej.

W początkowej fazie wzrostu rozwija się bardzo powoli. Starsze rośliny można rozmnażać przez dzielenie lub ukorzenienie bocznych pędów (odgina się je w kierunku ziemi mocując drutem, a następnie przysypuje ziemią).

Nawożenie

Co jakiś czas trzeba stosować nawozy wapniowe w celu utrzymania prawidłowego pH gleby. Przed zastosowaniem nawozu warto wcześniej sprawdzić pH podłoża.

wysiew uprawa ogród pożytek hyzop lekarski