Urządzenie Waxo do rozpoznawania jakości wosku pszczelego
Urządzenie Waxo do rozpoznawania jakości wosku pszczelego  fot. UMCS

Urządzenie skonstruowane przez naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej ma pomóc pszczelarzom w rozpoznawaniu zafałszowanego wosku. Projekt obecnie oczekuje na przedsiębiorcę, który rozpocznie produkcję.

Według danych KOWR w Polsce jest zarejestrowanych około 47,35 tys. pasiek należących do różnego rodzaju organizacji pszczelarskich, na które przypada niemalże 1,35 mln pni pszczelich. Rocznie z jednej rodziny, pszczelarz jest w stanie uzyskać około 0,5 kg wosku. Następnie taki wosk można wymienić na węzę (plaster bez odbudowanych komórek), sprzedać, lub wykorzystać np. do produkcji świec. Wosk pszczeli jest również chętnie wykorzystywany w przemyśle farbiarskim, zbrojeniowym, metalurgicznym, farmaceutycznym lub też kosmetycznym.

Pszczoły na plastrze
Pszczoły na plastrze  pixabay.com

Ceny wosku pszczelego mieszczą się w granicach od 10 zł do 20 zł za kilogram. Żeby znacząco obniżyć koszty produkcji węzy pszczelej, nieuczciwi producenci do swoich produktów dodają różne zamienniki, takie jak np.: parafina, stearyna albo łój bydlęcy. Tak podrobiona węza trafia później do ula, gdzie często się urywa albo zsuwa, tym samym niszcząc po części odbudowane komórki.

Skład podrobionego wosku można przebadać w różnych laboratoriach, które przeprowadzają takie badania za około 300 zł. Dzięki pracy naukowców z UMCS profesora Mariusza Gagośa, doktora Marka Pietrowa i doktora Jana Wawryszczuka z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki proces weryfikacji składu wosku pszczelego może przebiegać szybciej, a co za tym idzie również taniej.

Waxo odróżni prawdziwy wosk pszczeli od podrobionego
Waxo odróżni prawdziwy wosk pszczeli od podrobionego  fot. UMCS

Waxo, czyli urządzenie skonstruowane przez wcześniej wspomnianych naukowców, pozwala na przeprowadzanie analizy składu wosku pod kątem dodanych zanieczyszczeń oraz jest w stanie ocenić jego realną przydatność. Waxo ma zostać zaprezentowane na wielu międzynarodowych targach, gdzie z pewnością przyciągnie uwagę wielu osób.

To jest gotowe rozwiązanie. Sprawdzone i przetestowane. Gotowe do przeniesienia na linię produkcyjną - zapewnia Anna Grzegorczyk, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS. Obecnie uczelnia prowadzi negocjacje z potencjalnymi nabywcami trzech patentów, które są niezbędne do uruchomienia produkcji. - Patenty zostały zgłoszone do ochrony międzynarodowej. Liczymy, że urządzenie byłoby produkowane na rynek krajowy i międzynarodowy - dodaje Grzegorczyk.
#waxo #węza pszczela #zafałszowany wosk